Jediný závod Ultraman v Evropě se konal opět v račické Labe aréně.

8.9.2021

První zářijový víkend obsadili račický kanál borci, kteří se rozhodli zdolat jeden z nejtěžších závodů, který triatlonisté mohou absolvovat – Ultra Czech 515. Celkem bylo do třetího ročníku jediného Ultramana v Evropě přihlášeno 23 sportovců na Ultra distanci. Závody dopadly výborně a organizátorské role se opět zhostili bratři Kuba a Adam Atarsia, kteří nám po víkendovém vypětí věnovali pár chvil pro krátký rozhovor.

Kubo, Adame, jak hodnotíte letošní ročník, jaké jsou Vaše pocity?

Kuba: „Za mě to dopadlo skvěle, jako každý rok. Mě těší jiná věc. A to, že sem ty lidi přijeli, i přesto co se děje. Mnoho lidí nám to totiž odřeklo, jak kvůli covidu, tak proto, že se do našeho termínu odložily jiné závody. Skutečně si ceníme každého, kdo přijel.“

Adam: „Po všem jste vždy dost unavení, ale když vše ztichne, tak si teprve začnete uvědomovat, co a jak bylo. Mě se líbí atmosféra. Málo kdo si umí představit fakt kroužit 515 km do kola. Ti lidé pak dojedou do cíle a mají slzy v očích, i přesto, že se je snaží zadržet, stejně tak i jejich supporti. Vidím i ty, kterým ty slzy regulerně kapají. Mě tohle strašně baví, je to brutálně vyčerpávající. Jste unaveni předtím, přitom i potom. Vidím zblízka, že tenhle závod není o medaili nebo o skleničce šampáňa. Jde o to, že jsou tady se svými blízkými, a že dokážou něco nepopsatelného.“


V čem je „váš“ Ultraman unikátní?

Kuba: „Především je toto jediný Ultraman v Evropě a jediný na uzavřeném okruhu. Ostatní se konají za plného provozu. Projíždíte třeba velkým městem, musíte se zastavit na červenou apod., stejně tak i běh. Kolem vás jezdí auta apod. Je to náročné, jak pro sportovce, tak pro jeho tým.“

Adam: „Navíc startovné na všech závodech je dost drahé a konají se hodně daleko. Jsme jediní, kteří pořádají jakousi low cost verzi a zároveň takhle bezpečnou. A předchozí dva ročníky mají na kontě dokonce 2 světové rekordy!“


Co říkáte areálu Labe arény Račice?

Kuba: „My jsme si to tady vybrali úmyslně, protože všechno je tu na jednom místě. V únoru máme noční můru tahat veškeré zázemí 1000 km do pouště, zatímco sem zajedeme den před závodem a máme tady všechno přichystané. Chlapi nám tady pomáhají, holky na recepci jsou úplně úžasné, takže pro nás je pořádání Ultramana v Račicích v podstatě hračka.“


Jaké to je pořádat takhle velké akce s bráchou?

Adam: „Všechno to tak nějak vyplynulo. Nikdy jsme si neřekli, ty budeš dělat to a ty to. Klasické sourozenecké šarvátky určitě byly, když jsme byli malí, ale jsme celý život spolu a hlavně jsme spolu veslovali. Když jste takhle na jedné lodi a jste tam sami dva, tak se prostě musíte naučit fungovat a samozřejmě, s kým jiným by měl člověk fungovat, než se svým vlastním bráchou. A když už si zanadáváme, tak jsme za chvíli zase v klidu.“

Kuba: „No já to teda v sobě spíš dusím.“(Smích).


Tento třídenní triatlonový koncept vznikl na Havaji už v roce 1983 a má zajímavou historii*. Račický Ultraman je také jedinečný. Vy ale máte na svědomí ještě další triatlonovou zajímavost, pochlubíte se?

Kuba: „Tak to bude rozhovor na celý večer. Začíná to mým narozením v Alžírsku, mamka je Češka a taťka Alžířan, takže část rodiny máme v Alžírsku a máme dvojí občanství. Nejdříve jsme začali veslovat, zprvu za Českou republiku, proto známe Račice. A pak nás oslovil alžírský veslařský svaz, jestli nechceme veslovat za ně, tak jsme si řekli, proč ne, bude to nová životní zkušenost. Při jednom veselém večeru u skleničky vznikl nápad a my jsme uspořádali historicky první triatlonový závod na severu Alžírska. Dojelo tam i 10 Čechů. V našich očích to dopadlo dost katastrofálně. Když jsme si třeba řekli, že v 5 hodin ráno je sraz a začneme chystat vše nutné, sešli jsme se tam jen já a brácha, někteří došli v 10 hodin, a zbytek nedošel nikdy. Češi zafungovali, ale my jsme se museli poprat s místní mentalitou. Z pocitem nezdaru jsme narychlo vyrazili na Saharu, kde jsme byli naposledy možná tak ve 3 letech. Seděli jsme u oázy a byli ve fázi, že nic takového jako triatlon už nikdy organizovat nebudeme. Slovo ale dalo slovo a za pár dní už přetlak z nezdaru přešel, na poušti nás totiž napadla šílená myšlenka, která se nakonec zrealizovala. O 7 měsíců později, v únoru roku 2019, jsme uspořádali první a jediný triatlon v poušti na světě.“

Adam: „Ano, bylo to tak. A pak stačil další večer u vína, kdy jsme si řekli, že když děláme jednu šílenost na Sahaře, tak bysme mohli udělat i jednu doma. A tak jsme v Račicích.“


Co Vás vedlo k pořádání závodů?

Adam: „Původně jsme chtěli lidem prostě ukázat jaká je Alžírsko krásná země.“


Co plány do budoucna?

Kuba: „Uděláme ultramaraton v poušti. Sejdeme se tam, ukážeme támhle 500 km rovně a máme 3 dny volno.“ (Smích)


* Ultraman je jedním z nejtěžších závodů a největších výzev, které může triatlonista absolvovat. Tento závod je rozdělen do tří dnů, kdy první den čeká sportovce 10 km plavání a 145 km cyklistiky, které musí absolvovat za 12 hodinDruhý den musí sportovci za pouhých 12 hodin zdolat 276 km cyklistiky a poslední třetí den čeká všechny nejtěžší zkouška – 84 kilometrový ultramaraton na jehož dokončení mají také 12 hodin.První Ultraman se uskutečnil už v roce v roce 1983 a to nikde jinde než v mekce triatlonu na Hawaii. Měla to být více než jen pouhá sportovní událost, Ultraman se od svého počátku zaměřil na tři hlavní principy havajské kultury – “aloha” (láska), “ohana” (rodina), a “kokua” (pomoc).O pět let později se uskutečnil druhý ultraman a to v Pentictonu v Kanadě. Tento závod sloužil také jako kvalifikační závod na havajského Ultramana. V dnešní době se Ultramany konají v USA, Kanadě a nyní Vám jej poprvé představíme v Evropě a to přímo v srdci Evropy – v České republice.

 


Labe Arena Ústeckého kraje > Aktuality > Jediný závod Ultraman v Evropě se konal opět v račické Labe aréně.