Tiskové zprávy

Tiskové zprávy
 

Stránkování

12 3 4 >
 
 
12.7.2021 LABE ARÉNA RAČICE SE O MISTROVSTVÍ SVĚTA VE VESLOVÁNÍ DO 23 LET POSTARALA SKVĚLE!

Labe aréna Račice má za sebou nejvýznamnější závody letošního roku. I přes náročné podmínky související s covidovou situací se organizace zvládla ve všech směrech. V kontrastu s aktuálně zrušeným MS ve veslování v Šanghaji se jedná o velký úspěch.

Uspořádání šampionátu mezinárodního rozměru je za současné světové situace náročná záležitost. Český Organizační výbor musel spolu se zástupci ministerstev a s Krajskou hygienickou stanicí vyjednat a nastavit opatření tak, aby byl umožněn příjezd výprav i ze zemí mimo Evropskou unii. Byl vypracován detailní covidový plán, který obsahoval jak opatření, tak krizové scénáře pro případ výskytu covidu na závodišti. Ten také pomohl zvládnout jediný případ covidu u člena doprovodu jedné z menších výprav.

Byla uzpůsobena i doprava a ubytování závodníků tak, aby byla zajištěna jejich maximální ochrana. A byl upraven i medailový ceremoniál tak, že medaile byly předávány bezkontaktně - ze stolečků.

Prakticky totéž se očekávalo od organizátorů Mistrovství světa ve veslování, které mělo proběhnout v říjnu v Šanghaji. Čínským organizátorům se však nepodařilo najít akceptovatelný mix provozních a covidových opatření, a tak v den finálových jízd MS ve veslování v račické Labe aréně přišla překvapivá zpráva Mezinárodní veslařské federace, že se říjnový šampionát v Šanghaji ruší.

Komunikace mezi čínskou vládou a čínským organizačním výborem, který čítá na stovky členů, selhala, a jimi plánované podmínky 14denní karantény na hotelu - bez možnosti konání tréninků - nebyly výpravy jednotlivých států ochotné akceptovat, a to nejen z důvodu komplikace s tréninky. „Rozpočet na účast naší výpravy byl 100000 EUR, pokud by tam byla 14denní karanténa, tak by nás výjezd stál ještě další statisíce korun navíc, a to nepřipadá v úvahu. A kvůli karanténě se tam nechtělo ani sportovcům“, vysvětluje situaci generální sekretář ČVS Josef Johánek.

Přísné podmínky Covid plánu nařizovaly např. nošení roušek i venku: "Jsem hrdý na to, že jsme závody zvládli uspořádat v takovémto formátu. Do Česka nepřijely výpravy jen z Austrálie a Nového Zélandu, specifické podmínky ale byly vyjednány i pro ně," vyjadřuje se k šampionátu Michal Kurfirst. Že po pořadatelské stránce proběhlo vše bez problému potvrzuje i Ondřej Šebek, předseda ČVS: „Z organizačního pohledu rozhodně patří obrovská pochvala celému týmu, protože můžeme být rádi, že se závody vůbec uskutečnily. Na přelomu dubna a května to ještě nebylo jisté. Jsem rád, že se sem podařilo dostat i exotické státy jako Mexiko nebo Jižní Afrika, protože proces vyjednání veškerých povolení byl opravdu náročný. Ale byli tady, závodili a vyšlo i počasí. Smutnou věcí je, že závodníky nemohlo v cíli vítat tisíce diváků, což by byla pravá odměna za jejich usilovnou dřinu v přípravě. Ale musíme se s tím smířit, je to odraz doby.“

Pořadatelé zajistili nad rámec povinností online stream od prvního dne a finále vysílala i stanice ČT Sport s českým komentářem na webu České televize nebo pomocí „červeného tlačítka“ na HbbTV. Za velmi přísných podmínek byl otevřen VIP prostor na terasách areálu, z nichž nedělní dění sledoval například hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller: „Mně se tady líbí moc, jediné co je mi líto je, že tu nemohou být i diváci, protože areál je úplně úžasný. Atmosféra je správně sportovní, taková jaká má být. Doufám, že i diváci u obrazovek si to dostatečně užili.

Už v roce 2022 poskytne račický areál zázemí šampionátu ještě větších rozměrů než bylo MS U23. „Proběhlé závody jsou pro nás cennou zkušeností. Zvládli jsme přizpůsobit dění v areálu velmi přísným podmínkám, které všichni respektovali, a za to děkuji jak sportovcům, jejich týmům, tak personálu. Přípravy na velké Mistrovství světa ve veslování, které tady proběhne v příštím roce, jsou v plném proudu a díky této zkušenosti věřím, že ho po organizační stránce opět zvládneme na jedničku, říká Michal Kurfirst, ředitel Labe arény Račice.

Mistrovství světa ve veslování U23 v Račicích v číslech: více

9.7.2021 Fantastické závody s českou výpravou ve finále! Takový bude víkend v Labe aréně Račice v rámci Mistrovství světa ve veslování do 23 let.

Šampionát, který ovlivnila především covidová situace je v plném proudu! Na Mistrovství světa dorazilo 54 veslařských federací, jediná výprava, která nakonec nedorazila je z Kazachstánu. Na finálních jízdách se 100% můžeme těšit na české špičky!

Už dnes víme, že ve finále A si o medaile zavesluje čtyřka s kormidelnicí: Zavadilová, Lázničková, Chourová, Hartmanová a kormidelnice Matoušová, dále párová čtyřka žen ve složení Pašková, Solařová, Pospíšilová a Štěpánková. Mezi muži už víme o osmiveslici s veslaři Kynclem, Zobalem, Diblíkem, Baldriánem, Vikolem, Kellerem, Vackem a Dočekalem s kormidelnicí Zelenkovou. O zbytku posádek se rozhodne v sobotu. „Zvědavý jsem na Aničku Šantrůčkovou. Vlajkovou lodí a favority na medajli je jistě čtyřka Zima, Šišma, Nosek, Neděla, půlka téhle posádky jsou totiž lonští mistři Evropy. Vše jde podle mých představ. Ještě bych chtěl poděkovat Organizačnímu výboru a všem dobrovolnkům, protože ta martýria kolem covidu jsou velká. Všichni, celý svaz letošní šampionát bereme jako generálku na velké Mistrovství za rok a já teď vidím, že je to připravené opravdu moc dobře.“ komentuje průběh závodů Jakub Makovička, ústřední trenér ČVS.

Pravidla týkající se covidu musí dodržovat bez milosti všichni, kdo se nachází v areálu račického závodiště. Vše vymezuje tzv. 1 Covid plán, vytvořený podle požadavků mezinárodní veslařské federace World Rowing funguje! “Covid plán nařizuje mnoho velmi přísných opatření jako je nošení roušek i venku apod., ale všichni ho respektují, výpravy vše dodržují i na hotelech” potvrzuje Dušan Macháček, předseda Organizačního výboru.

V noci na pátek se Račicemi prohnala bouřka, pročistil se vzduch, nefouká už silný vítr a je pod mrakem. V areálu tak panuje optimální veslařské podnebí. V sobotu v 15.45 h a v neděli od 10.45 h. začínají finálové jízdy, narušit předem připravený harmonogram by mohlo už jen extrémně divoké počasí! “Atmosféra závodů je i přes absenci diváků skvělá, o víkend se můžeme těšit na fantastické závody s českou výpravou ve finále! Musím pochválit technologii live streamu. K tomu máme skvělý dvojjazyčný komentář, takže všem divákům doporučuji sledovat a fandit naší výpravě online”, vzkazuje Dušan Macháček. Veškeré závody jsou přenášeny online streamem na worldrowing.com. „Online vysílání bylo kvůli covidu, pro letošní mistrovství nutností, jsem rád, že tohle zafungovalo a rozhodně bych chtěl pozvat všechny fanoušky veslování ke sledování závodů, i když jen přes obrazovku“, říká Michal Kurfirst, ředitel Labe arény Račice. více

6.7.2021 Labe aréna otevřela brány pro Mistrovství světa ve veslování do 23let, diváci budou sledovat stream

Mistrovství světa ve veslování kategorie U23 se v račické Labe aréně konalo naposledy v roce 2009, kdy se mistryní světa stala rodačka z Děčína Jitka Antošová. Letošní šampionát je v mnohém výjimečný, podstatným způsobem totiž organizaci ovlivňuje covid. A i přes toto riziko je šampionát skvěle připraven a v číslech ho lze pospat takto: více

24.6.2021 Hendikepovaní sportovci opět v Labe aréně Račice

15. - 16.června se konal v Labe Aréně Račice už 23.r očník MČR v cyklistice a 2. ročník MČR ve veslování na trenažeru handikepovaných sportovců. Na start se postavilo celkem 78 závodníků, 65 z nich odjelo cyklistický závod, zbytek se přihlásil do veslařského klání. Spousta závodníků si vyzkoušelo obě disciplíny. Organizační tým zajišťují člěnové sportovního klubu Parta Litoměřicko, což jsou převážně pedagogové ze speciálních škol v okresu. Organizační podporu nacházejí pořadatelé i mezi rodinnými příslušníky a tak se atmosféra během závodů nemění a stejně jako každý rok, i letos byla úžasná, tvrdí Vladimír Slavík, ředitel závodu: „Když si vzpomenu, jak jsme tenkrát v 90. letech začnali tady na kanálu, vypadalo to tady trošku jinak. Byly to pionýrské začátky. Začínali jsme se 35 závodníky. A těším se až bude 25. ročník, kdy vytáhnu z archivu sportovní a výsledkovou listinu psanou ručně do notýsku. Dneska máme vše hned na internetu. Snažíme se jít s dobou, ale ta atmorféra je stále stejná, úžasná!“

Račický areál je pro konání takovýchto závodů ideální. Hendikepovaní cyklisté totiž potřebují uzavřenou trať. Na ní se letos objevil i 25 letý Lukáš Koželuh ze stacionáře ze Zahrádek u České Lípy: „Mám z toho dobrý pocit, vyhrál jsem to pro ty, kteří ze závodů vypadli, pro ně jsem to tady vybojoval. Je to tady pěkný.“ vyjadřuje se s úsměvem sportovec, který hrdě ukazuje medaily za první místo v cyklistickém závodu. „Když mě hlásili, tak jsem byla uplně mimo, nemám slov. Bylo to hezký. Alespoň něco si odnesu domu. Mám radost z toho zvonku, že si ho mohu připojit na kolo.“ neskrývá radost nad odměnami 33 letá absolventka Speciální školy ve Štětí, která si do chráněného bydlení do Rumburku odváží i diplom za 1. místo ve veslování na trenažeru.

Odměny pro účastníky jsou hrazeny v rámci podpory Národní sportovní agentury a poděkování za podporu vyjádřili pořadatelé i Ústeckému kraji. V úterý první závody odstartovala radní Ústeckého kraje pro sport, Ing, Jindra Zalabáková: „Já jsem tady po druhé, což je úplná bomba a moc děkuji pořadatelům, že mě pozvali. Takovéle akce mám moc ráda a myslím, že je potřeba je propagovat. 

Středečního předávání ocenění se pak kromě ředitele Labe areny Michala Kurfirsta a Jakuba Makovičky, ústředního  trenéra ČVS, zúčastnila další návštěva z Ústeckého kraje.Mgr. Zdenka Vachková, zastupitelka Ústeckého kraje vyjadřuje své dojmy: „Gratuluji všem sportovcům, byli skvělí a odhodlaní. Cítím obrovský respekt k pedagogům a trenérům, kteří se těmto znevýhodněným srdcařům věnují“. „Moc rád jsem se v rámci inspekční cesty po krajských investicích zúčastnil této příjemné akce. Soutěžící byli moc fajn, baví mě jejich nadšení, které jim, doufám, vydrží i do dalších let.“, říká Mgr. Bc. Tomáš Rieger, radní Ústeckého kraje pro oblast investic a majetku.

Michal Kurfirst, ředitel Labe arény: „Pandemická situace se vyvíjí kladně, takže my jsme nadšeni, že nám pomohla ten závod uspořádat, tak jak ho měli pořadatelé naplánovaný. Jsme tedy rádi, že po něm nezůstalo bílé místo, protože jiné závody se museli i rušit. Těšíme se teď na už 24.ročník.“

Labe aréna bude v následujících týdnech primárně veslařská. Vrcholem bude Mistrovství světa U23 ve veslování. Zatím je nahlášeno 1100 závodníků ze 42 zemí a v plném proudu jsou další akreditace. více

3.6.2021 Labe aréna Račice otevřela triatlonovou sezónu

O posledním květnovém víkendu ožila račická Labe aréna už 16. ročníkem rodinného ICT sprintu a intervalovým půlironmanem. Na start se postavilo na 200 závodníků.Organizátoři zajistili testování na Covid-19 přímo na místě a i přes lehkou nepřízeň počasí jsou s akcí všichni spokojeni, potvrzuje Martin Dvořák, organizátor SportGroup.cz: „Já jsem šťastný, že konečně skončila ta divná doba. Přestáváme být vystrašení a můžeme sportovat."

Areál vodního kanálu v Račicích mohl své zázemí poskytnout kvůli pandemickým opatřením zatím pouze profesionálním sportovcům. ICT triatlon a Půlironmen byly první závody pro sportovní veřejnost. „Jsem rád, že s postupujícími se rozvolněními se nám hned podařilo uspořádat triatlonovou akci a doufám, že takovýchto akcí bude čím dál tím víc. Stále však musíme dodržovat platná hygienická opatření, včetně limitu přítomných osob v areálu" říká Michal Kurfirst, ředitel Labe arény Račice.

Ačkoliv se závody konaly na přelomu května a června, tak sportovcům znepříjemňoval život studený vítr. Plavalo s v neoprenech a děti plavání pro jistotu vynechaly úplně. V sobotu jste v areálu mohli potkat i osobnost historie českého triatlonu Jana Strangmüllera v roli trenéra, který sem přivezl svoji celou tréninkovou skupinu. V neděli se pak účastnil Půlironmena jako závodník. Skončil na 13.pozici. "Letos nebyly žádné závody nikde, pro všechny jsou to tedy první závody. Já jsem navíc tři roky nezávodil kvůli operaci nohy. Přijeli jsme sem natrénovaní výborně. Jsem rád, že ty děcka co trénuju, mohli sportovat, že nebyly jen na PC a mobilech. Můžu říct, že sem jezdíme často, protože ty podmínky jsou tady super. Za mě hlavně na to plavání, je to otevřená voda, dá se tady plavat bez problémů, i na trénink kola, běhu je to tu naprosto v pohodě. Jezdíme sem velmi rádi. Teď jsem zrovna domlouval i termín na letní soustředění. Je to navíc kousek od Prahy, když se něco zapomene apod., pochvaluje si zázemí areálu Jan Strangmüller, trenér, triatlet.

Report ze závodů zde:https://www.aktivtono.cz/2021/05/30/brynda-a-jilek-veterani-hvezdy-i-hobici-racice-otevrely-triatlonovou-sezonu/

Kompletní výsledky zde: https://tech.orgsu.org/Site/SG/3

FOTO: Martin Wawrzyczek více

18.5.2021 Cílovou věž v Labe aréně v Račicích ozdobila pohyblivá panoramatická kamera

Chcete se dozvědět jaké máme v Národním olympijském centru zrovna počasí nebo jak je areál zaplněn? Podívejte se k nám živě skrze panoramatickou kameru, která byla na cílové věži v Labe Aréně Račice instalována v minulém týdnu.

Jedná se o špičkový kamerový systém vysílající v HD kvalitě s programovatelným vertikálním i horizontálním pohybem. Provoz je plně automatizovaný.

Pohyblivé záběry z nové kamery můžete sledovat denně na televizním kanálu ČT Sport v pořadu Panorama v ranním a poledním vysílacím čase. Obraz je doplněn aktuální informací o teplotě a dalšími textovými informacemi z areálu.

Co je vysíláno v televizi je i na internetu. Prezentaci Labe Arény i stream z nové kamery naleznete na https://www.holidayinfo.cz/cs/camera/racice/2159 a na evropském informačním portálu www.feratel.com, který zároveň zajišťuje distribuci záběrů partnerským internetovým portálům, do systému chytrých televizí Smart TV i mobilních aplikací. více

12.5.2021 Pro mladé kanoisty jsou Račice odměnou

O víkendu 8. a 9. května vyrazili na Račickou vodu mladí kanoisté. V Národním olympijském centru se konal Český pohár mládeže Českého svazu rychlostních kanoistů. Akce se konala na základě udělené výjimky Ministerstva zdravotnictví a jednalo se o velmi důležitý závod, kdy se závodníci ucházeli o kvalifikace na Olympijské naděje, které proběhnou v Račicích v září. Areál je stále uzavřen pro veřejnost a účastníkům nebylo kvůli trvajícím opatřením dovoleno využít ani ubytovacích kapacit areálu. I přesto vydaly mladé kanoistické naděje vynikající výkony. více

26.4.2021 Reprezentanti v rychlostní kanoistice se dočkali prvních startů sezóny 2021

V Račicích se konal 22. až 24. dubna Nominační závod dospělých. Závodilo se především o nominace na evropskou olympijskou dokvalifikaci, Světový pohár v Szegedu a světovou dokvalifkaci na olympijské hry, které proběhne v ruském Barnaulu.

Reporty ze závodů naleznete zde: http://kanoe.cz/rychlostni-kanoistika/zavody
Kompletní výsledky pak tady: https://results.sportis.cz/cs/competitions/2151/
Rozhovor s kanoisty Petrem Fuksou a Martinem Fuksou zde: https://www.labearena.cz/racice-mi-dluzi-jedno-padlo-za-kazdou-sezonu

Počet všech závodníků, trenérů, členů realizačních týmů, rozhodčích, pořadatelů a dalších účastníků nesměl překročit 100 osob. Pohyb v areálu stále omezovala přísná hygienická opatření. Zpočátku závodníkům znepříjemňoval závody vítr a zima, v dalších dnech se i počasí umoudřilo a závody proběhly bez komplikací. více

22.4.2021 V Račicích se vesluje!

Proběhl tu Nominační závod, Kontrolní závod i Soustředění mládeže. Hygienická opatření se zvládají!

Poslední dubnový víkend se konal na račickém kanále Nominační závod Českého veslařského svazu, v němž se závodníci ucházeli o start ve světovém závodu v Záhřebu, který se bude konat za dva týdny. Jednalo se o předem určené posádky. Zároveň se tu konal i Kontrolní závod, který je stěžejní pro letošní Mistrovství světa U23, které se koná v Račicích v červenci. Šlo o první možné testování na 2 km trati a na základě výsledků se bude dále pokračovat výběrem do posádek.  Další test proběhne už za tři týdny, opět v Račicích. "Rozhodně máme na to, bojovat o medaile", říká po testu Jakub Makovička, Ústřední trenér ČVS.

I přes přísné podmínky, které stanovuje výjimka Ministerstva zdravotnictví a Národní sportovní agentury, se závody povedly. Povolena byla účast 150 lidí a tento počet byl dodržen. Závodníků se sešlo 90. „Byla cítit radost, že se může závodit. Všichni závodníci včetně trenérů jsou vděčni, že se ty závody mohly uskutečnit . Já jsem se obával toho martýria s těmi testy. Ono se to zdá, že je to jednoduché. A ono je, ale stojí to peníze. Hlavně pro ty malé kluby, které sem jezdí přes celou republiku. Ty malé kluby mají malé rozpočty a když máte těch závodníků víc, tak se to všechno sečte, a je to pro ně náročné. Všichni jsou ale i přesto vděčni a dělají to, protože prostě chtějí závodit. A v Račicích nám vyšli všichni vstříc, všechno bylo, tak jako mělo být.", vyjadřuje se Makovička

Zatím to vypadá, že kvůli pandemickým opatřením nebudou moci být ani na testech, ani na závodech diváci. A to se týká i červencového mistrovství. „Strašně se těšíme na ten šampionát doma. Ta kategorie je hodně mladá a jejich rodiče se na ně chodí dívat, tak bych si přál, aby to šlo. Minulý týden jsme byli na té Evropě, bylo to bez diváků, a fakt to bylo smutný. Ta kulisa těch diváků chybí, navíc ta domácí atmosféra je pak o to intenzivnější", říká Makovička.

V Račicích se ve stejnou dobu nacházelo i 42 členů Sportovního centra mládeže a účastníci projektu Talent ID. Jejich soustředění tu probíhalo od 9. do 18.dubna pod přísnými podmínkami, které vyjednala Labe aréna s Hygienickou stanicí Ústeckého kraje. Děti čekalo pět dní izolace na vlastním pokoji a individuální příprava. Poté mohla začít práce ve skupině. A protože od podzimu mladí závodníci skupinu prakticky neznají, byl to pro ně velký přínos. My se jako trenéři učíme pracovat s novou situací. Byl to velmi atypický výcvikový tábor, protože celý život se na výcvikových táborech snažíme vytvářet partu a poslední rok od sebe závodníky musíme naopak izolovat, což jsme museli dělat i tady. Dalším atypickým faktorem na soustředění byla on-line výuka, kterou jsme dětem umožnili. Přes všechny jmenované obtíže a nepřízeň počasí to beru velmi pozitivně. Díky Labe aréně a díky mým kolegům, kteří tam odvedli výbornou práci, odjížděly děti spokojené. Mohly trávit část  přípravy v kolektivu, i když v omezené míře.“, říká Vít Kučera, Ústřední trenér mládeže ČVS.

Michal Kurfirst, ředitel Labe arény pak neskrývá radost na tím, že kanál opět žije: „Při těchto závodech se nám podařilo vytvořit samostatné bubliny pro juniorský tým, který tady byl na soustředění a pro reprezentační tým dospělých, který tady měl závody. Bylo to sice logisticky složité, kdo, kdy, kam chodí na jídlo, vyčlenit sociální zařízení atd., ale zvládli jsme to! A ačkoliv jsme museli dodržovat přísná bezpečnostní opatření, tak bylo po té dlouhé odmlce povznášející vidět tady závodit reprezentanty. Kanál opět slouží tomu, čemu má.„

Račický areál zůstává i na dále uzavřený pro veřejnost, už tento víkend ale bude hostit další závody, a to 1. nominační závod Českého svazu rychlostních kanoistů. Více o plánovaných akcích na https://www.labearena.cz/terminovky0 více

29.3.2021 Labe Aréna začala intenzivně spolupracovat s UJEP

Smlouvu o vzájemné spolupráci podepsali dnes, 29. 3. 2021, rektor UJEP, doc. RNDr. Martin Balej, Ph.D., apředseda spolku Labe Aréna, z. s., Ing. Michal Kurfirst. více

Loading...

Pro média

Loading...

Pro média