Novoroční rozhovor s Janem Boháčem, předsedou Českého svazu kanoistů

5.1.2022

Novoroční rozhovor s Janem Boháčem, předsedou Českého svazu kanoistů

Jaký byl Váš rok 2021?
"Zvažoval jsem zda je správné, abych pokračoval ve vedení rychlostní kanoistiky i páté funkční období. Za 16 let jsem totiž s podporou výboru naší sekce naplnil téměř všechny záměry, které jsem si nesl s sebou. Jsme úspěšným sportovním odvětvím, máme ve svých řadách vynikající závodnické i trenérské osobnosti, stabilní členskou základnu s mnoha talenty, dokážeme se dohodnout - to je důležité, umíme podporovat činnost našich klubů, pořádali jsme po šedesáti letech mistrovství světa, řadu závodů světového poháru, evropských šampionátů. Jednomyslná volba je pro mě poctou, které si nesmírně vážím, ale vnímám ji i jako závazek a odpovědnost." 

Povíte nám o našich plánech na další 4 roky?
"Budu se nadále snažit rychlostní kanoistiku udržet jako kompaktní společenství lidí se stejnými zájmy, podobnými ambicemi a s radostí ze zážitků, které nám náš sport, soutěže a setkávání přináší. Mým cílem je předat co nejvíce zkušenosti budoucím nástupcům tak, jako to činili respektovaní funkcionáři přede mnou. To mě v začátcích moc pomáhalo. Vést spolek, aby cítili všichni sounáležitost, není úplně jednoduché, a zkušenosti jsou k nezaplacení. Jinak věřím, že se v příštích čtyřech letech podaří udržet počet aktivních klubů, zlepšit metodiku přípravy mládeže, upravit česká pravidla podle nového trendu mezinárodní kanoistické federace a probojovat se s vysokými cíli na olympijské hry do Paříže 2024."

Kanoistika v Račiích. Co si myslíte o areálu?
"Račické závodiště je unikátní, ve světě vysoce respektované pro své skvělé podmínky, v rámci významných českých sportovních komplexů možná nedoceněné. Kanoistické mistrovství světa v roce 2017 bylo jedno z nejhezčích a nejkvalitnějších v historii. I díky skvělé práci stálého organizačního týmu a managementu areálu. Podmínky tu najde řada dalších sportovních odvětví. Ale 35 let existence je už bohužel na Labe aréně vidět. Dílčí investice sice doplnily nejnutnější infrastrukturu, ale obnova bude v blízké době nezbytná. Stát si naplánoval na období 2016-2025 koncepční podporu národních sportovních center, tak věřím, že bude příslušný program obnovy brzy vypsán. Starosti nám dělá snižování hladiny vody, ale pracuje se na řešení tohoto složitého problému. Že je celý komplex bez provozní veřejné podpory stále funkční, je obdivuhodné, i když se to podepisuje na údržbě staveb a sítí, na kterou si sportoviště tohoto typu a v takové lokalitě nikdy nemůže vydělat."

Na co se těšíte v roce 2022
"Událostí roku 2022 bude v rychlostní kanoistice určitě květnový světový pohár v Račicích. Mezinárodní federace pořádá pouze dva závody ročně v této olympijské disciplíně. Je vysoká prestiž takový závod do České Republiky získat. Vrací se k nám po letech také závod Světového poháru v kanoistickém maratonu, který se pojede v Praze. Pak se těším na všechny domácí soutěže, kde budou naši nejlepší závodníci konfrontováni s mladšími dorůstajícími konkurenty. Upřímně - teším se i na mistrovství světa ve veslování v Račicích. Je pro mě vždy v Račicích zajímavý pocit zažít tam vrcholný mezinárodní závod, a nemít při tom žádné povinosti. Tak na to se taky těším. A přeji si hlavně vidět spokojené kanoisty všech generací na všech akcích u vody. A ať nás žádná proti pandemická opatření neomezují. "

Co popřejete kanoistům do roku 2022?
"Do nového roku přeji všem kanoistům, profíkům, amatérům, turistům, nadšencům nebo třeba i jen fanouškům, aby jim pobyt u vody a na vodě, v kolektivu kamarádů či individuálně, přinášel radost a dobrou náladu. Za každého počasí."

 
Labe Arena Ústeckého kraje > Aktuality > Novoroční rozhovor s Janem Boháčem, předsedou Českého svazu kanoistů