Pět „slovanských“ dnů v Labe aréně Ústeckého kraje ve Štětí

30.9.2020

Pět „slovanských“ dnů v Labe aréně Ústeckého kraje ve Štětí

Štětí, 30. září 2020

 

Tři akce během pěti dnů (od 23. do 27. září 2020) v Labe aréně Ústeckého kraje ve Štětí měly jedno pojítko – slovanské tradice a umění. Největší akcí byl unikátní mezinárodní seminář bojového umění Systema sibiřský kozák, kterého se zúčastnili jak zkušení instruktoři, tak veřejnost se zájmem o bojové umění. Od čtvrtka do soboty probíhala výuka Slovanských tanců a v neděli dopoledne byly na programu speciální společenské hry dětí a rodičů „Otcové a děti“.

„Systema sibiřský kozák je starodávné umění slovanských národů. Učí, jak hodnotně žít, bojovat a rozvíjet se ve všech směrech lidského života. Zahrnuje také dovednosti léčení, seberegulace, dokonalého ovládání těla a mysli. Rozvíjí dovednosti v používání zbraní, a to především s holí, šaškou (kozácká šavle), nagajkou (krátký bič) a nožem. Hlavním propagátorem umění Systema sibiřský kozák je aktivní psycholog a etnolog Andrej Karimov,“ uvedl instruktor Petr Bartůněk s tím, že Andrej Karimov a Systema se do Štětí vrací opakovaně.

„Bojové umění Systema sibiřský kozák se v Labe aréně Ústeckého kraje ve Štětí prezentovalo poprvé letos v únoru. Již před více než půl rokem vzbudilo velký zájem a pozornost. Výukový seminář, který společně s doprovodným programem plným her a tence proběhl v uplynulých dnech, ukazuje, že by se Štětí mohlo stát jedním z center tohoto slovanského bojového umění,“ uvedl Michal Kurfirst, ředitel Labe arény Ústeckého kraje.

Atraktivní součástí pětidenního slovanského programu byly i hry pojmenované Otcové a děti (Empower the Child). „Projekt Otcové a děti je učení hrou pro celou rodinu založené na rytmu organizované pohybové činnosti. Tento projekt jsem tvořil více jak třicet let shromažďováním, osvojováním a vyhodnocováním materiálů získaných během mých etnografických expedic. Jedná se o autorský projekt zrozený z tradiční ruské kultury,“ uvádí ve své knize Otcové a děti Andrej Karimov.

 

Labe Arena Ústeckého kraje > Pro média > Tiskové zprávy > Pět „slovanských“ dnů v Labe aréně Ústeckého kraje ve Štětí