Po týdnu bude v Labe aréně další mistrovství ČR, tentokrát dračích lodí

6.8.2020

Po týdnu bude v Labe aréně další mistrovství ČR, tentokrát dračích lodí

Račice, 6. srpna 2020

 

Tento víkend (8. a 9. srpna 2020) se na kanále Labe arény Ústeckého kraje v Račicích uskuteční již 15. mistrovství ČR dračích lodí. Závodů se zúčastní celkem 79 posádek z Čech a Moravy. Na malých i velkých lodích se bude bojovat o mistrovské tituly na tratích 200, 500, 1000 a 2000 metrů v kategoriích open, ženy, mix a junioři. Mistrovství ČR se koná pouhý týden po domácím kanoistickém šampionátu.

„Letošní sezona závodů dračích lodí je mezinárodně velmi redukována. Zrušil se světový i evropský šampionát, a proto je národní mistrovství v Račicích pro naše posádky opravdovým sportovním vrcholem. Posádky se těší na profesionální podmínky nejkvalitnější dráhy, která hostila i regaty mistrovství světa a mistrovství Evropy,“ potvrzuje Petr Klíma, prezident České asociace dračích lodí. Ta je od roku svého založení (1997) v ČR jediným zastřešujícím sportovním svazem závodů na dračích lodích - dragonboat racing, zastupující ČR v mezinárodních organizacích IDBF (Mezinárodní federace dračích lodí) a EDBF (Evropská federace dračích lodí).

„Obsazenost kanálu Labe arény Ústeckého kraje je v tomto roce mimořádná. Těší nás, že si kanál v Račicích vedle veslařů, kanoistů nebo triatlonistů oblíbily i posádky dračích lodí. Jejich domácí šampionát se u nás koná již popatnácté, což nás velmi těší,“ uvedl Michal Kurfirst, ředitel Labe arény Ústeckého kraje.

Závod je součástí Národního poháru dračích lodí, celorepublikového seriálu, ve kterém v loňském roce bodovalo přes šest stovek posádek. Zároveň bude také nominačním pro mistrovství Evropy klubových posádek, které by se mělo v příští sezoně 2021 uskutečnit v ukrajinském Kyjevě. Mezi favority boudou patřit posádky z Nymburka, Brna a Ostrožské Nové Vsi. Na medaile budou chtít dosáhnout i týmy z Prahy, Jablonce, Předměřic, Pardubic i domácího Mondi Štětí.

Dračí loď měří přes 12 m a pojme až 20 členů posádky. Ta sedí po dvojicích na lavicích za sebou, který v čele posádky na špici zdobené dračí hlavou udává tempo údery do tradičního koženého bubnu. Na zádi s dračím ocasem stojí kormidelník, který s kormidlem ve tvaru velkého pádla řídí směr lodi. Historie závodů dračích lodí začala před více než dvěma tisíci lety v Číně jako oslava draka - vládce vod. Jejich moderní sportovní éra se datuje k roku 1976, kdy se v Hong Kongu uskutečnil první novodobý festival dračích lodí. V současné době se dragonboatingu aktivně věnuje přes 50 miliónů pádlujících z více než 50 zemí světa, které sdružuje mezinárodní federace IDBF, pořádající mistrovství světa a další šampionáty.

Podrobný program MČR, rozpis jízd i online výsledky, včetně cílových fotografií jsou k dispozici na webu: https://www.dragonboat.cz/zavod/374/.

 

Labe Arena Ústeckého kraje > Aktuality > Po týdnu bude v Labe aréně další mistrovství ČR, tentokrát dračích lodí