Pomoc ukrajinským sportovcům v račické Labe aréně

12.4.2022

Pomoc ukrajinským sportovcům v račické Labe aréně

Český svaz kanoistů v koordinaci s Mezinárodní kanoistickou federací a Ukrajinskou kanoistickou federací nabídl v souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině pomoc se zajištěním pobytu válečných uprchlíků. Na začátku dubna dorazila do Labe arény první skupina devíti mladých kanoistů s trenérkou. Veslaři zatím nabídku nevyužili, většina ukrajinské reprezentace se totiž v době útoku účastnila soustředění v různých koutech světa. A tam setrvávají i nyní. Aktuálně se však plánuje přeprava 15členné veslařské výpravy.

Dočasnou humanitární pomoc a zázemí pro uprchlíky, sportovce a jejich rodiny, nabídlo Národní olympijské centrum Labe Aréna Račice, které spravuje společně Český veslařský svaz a Český svaz kanoistů. Ukrajinská strana nabídku využila a po nekolikadenní komunikaci dokázala do račické Labe arény vypravit dohodnutou desetičlennou skupinu mladých sportovců. Že odjížděli z domovů narychlo za nouzových podmínek, bylo patrné i po jejich příjezdu do račické Labe Arény v pátek 1. dubna v noci.

Správa račického areálu na příjezd uprchlíků okamžitě zareagovala a pořídila jim základní oblečení a obuv, hygienické potřeby, dva mobilní telefony i notebook. „Poskytujeme jim ubytování, zázemí pro trénink na vodě i na suchu a také plnou penzi v naší restauraci. A museli jsme také vyřešit, jak se postarat o jejich domácí mazlíčky,“ uvádí ředitel Labe arény Michal Kurfirst.

Sportovci budou moci pokračovat i ve sportovní přípravě. Lodě ukrajinským sportovcům na výzvu Českého svazu kanoistů poskytly kluby Dukla Praha, USK Praha, Sport Zbraslav a KVS Praha. „Budeme se snažit v případě potřeb zajistit další materiál, který by vybavení skupiny, narychlo evakuované z válkou postižené země, vhodně doplnil. Může jít například o sportovní oblečení pro trénink, všeho ostatního mají v tuto chvíli dostatek,“ doplňuje předseda ČSK Jan Boháč.

Od začátku května budeme ve spolupráci se ZŠ Ostrovní ze Štětí ukrajinské sportovce vyučovat i českému jazyku, abychom jim usnadnili začlenění do české společnosti,“ představuje další plány ředitel Labe arény Michal Kurfirst.

Labe Arena Ústeckého kraje > Pro média > Tiskové zprávy > Pomoc ukrajinským sportovcům v račické Labe aréně