Rozhovor se zástupci vítězné školy Školní ligy Česko vesluje 2019 - 20

6.2.2021

Rozhovor se zástupci vítězné školy Školní ligy Česko vesluje 2019 - 20

Klášterec nad Ohří, 27. ledna 2021

Je středa 27. ledna 2021 a po nekonečném oddalování kvůli covidovým opatřením, přišlo konečně na odměňování úspěšných účastníků Školní ligy Česko vesluje za sezonu 2019 – 2020. Douhodobě nejúspěšnější školou projektu je bezpochyby Gymnázium a SOŠ Klášterec nad Ohří. Z absolutního vítězství se radují už po třetí a v tento den přebírají na půdě školy další veslovací trenažer. Zásluhu na tom má významná dáma, tělocvikářka a mistryně sportu bývalého Sovětského svazu původem z Kyjeva, paní Valentina Kuchařová. Jaké jsou její pocity? A jak vlastně dokázala děti namotivovat do takovýchto výkonů?

"Pocity jako vždy, zase jme vyhráli, já nerada prohrávám. A děti budou mít určitě taky radost. No, je to hezký, ale škoda, že tady nejsou děti."
"Většinou je musíte zaujmout a když je zaujmete, tak na ně můžete tlačit. A oni to sami vidí, že v prvním, druhém kole „Jó, jdeme!“ a pak ne.. A u nich to bylo nastavené tak, že jednou za měsíc vytvořili sami ve třídě posádky a jednou za měsíc jsme vyhlásili, že dneska posádky odveslují, potom že během dvou měsíců mohou změnit ten svůj výkon, mohou se přihlásit na hodině a za to dostanou známky."


Kromě známek je prý pro žáky velkou motivací možnost účastnit se Finálové regaty přímo v Národním olympijském centru, dodáva Ikona kláštereckého veslování, která se s koncem školního roku 2021 loučí s pedagogickou praxí a předává štafetu mladším kolegyním. Kam se budou ubírat její kroky dále?

"To nevím, já to nemám naplánovaný. Zatím jsem rozhodla, že důchod už je tady a dál nevím. Veslovat už nemůžu ze zdravotních důvodů, kolikrát mě provokovali, pojdte paní učitelko..."
"No já jsem mistryně sportu bývalého Sovětského svazu a účastnila jsem se různých mezinárodních a olympijských her v Moskvě. Nádherné období, moje kariéra je.. já jsem k tomu přišla náhodou, na ulici mě našel trenér, já jsem netušila co veslování je. Pozval mě a pak už mě to bavilo, je to úžasný sport, jsou tam úžasný lidi většinou...

Veslování i vzácnou kolegyni chválí i ředitel školy Vojtěch Živnůstka , který neskrývá spokojenost nad úspěchem žáků a s hrdostí vylepuje titul Absolutního vítěze Školní ligy Česko vesluje na dveře hlavního vchodu budovy.

"S naší tělocvikářkou, paní Kuchařovou to bylo výborné. Vlastně zavedla tady tuhle soutěž, rozjela jí sama se studenty a navnadila je do sportu, který sama provozovala na velmi vysoké úrovni a možná i díky tomu se jí ty studenti chtěli minimálně priblížit a v hojném počtu se této soutěže zúčastnili."
"Tak já jsem strašně rád, že se nám podařilo obhájit vítězství v téhle soutěži, protože obhajoba se říká, že je vždycky těžší a nám už se to podařilo dvakrát. Takže opravdu se můžeme řadit mezi ty úspěšné a já jsem rád, že si tenhle sport našel podporu u našich učitelů, kteří následně motivovali žáky k takhle dobrým výkonům, takže pokud bude ta soutěž probíhat dál, tak se určitě zúčastníme jakékoliv formy této soutěže."
"Tak veslování je fajn podle mě především v tom, že se dá posílit celé tělo, že to není jednostranná záležitost. Potřebujete k tomu silné ruce, silné nohy a samozřejmě i hlavu, Takže další výhodou toho sportu je, že v dnešních podmínkách se dá provozovat i uvnitř díky vašemu trenažeru nebo těmto trenažerům. A třetí zásadní věc, že v době koronaviru se dá provozovat samostatně a splňuje všechna epidemiologická opatření, takže i za těchto podmínek se dá nějaká soutěž na trenažeru uspořádat."

Ač se očekávalo, že předání cen vítězi bude kvůli opatřením ve skromné duchu, pozvání neodmítl a podporu škole přišel do vestibulu školy vyjádřit i starosta města Klášterce nad Ohří pan Štefan Drozd. Zeptali jsme se, co by popřál škole v návaznosti na tento úspěch.

"Já bych jí hlavně popřál úspěšné žáky, protože ty zatím má, tak aby to vydrželo a byli by ještě úspěšnějí, protože pak někteří pokračují na vysokých školách a potom dělají reklamu nejen Klášterci, místnímu gymnáziu, ale vlastně i celému usteckému kraji."
"Když jsme vlastně měli první setkání s panem ředitelem Labe arény, tak mi v podstatě tenhle projekt představil a on ještě v tu chvíli netušil co máme na gymnáziu za potenciál. To zjistil až následně a pak mi volal, co vlastně zjistil." usmívá se starosta s upřeným pohledem na Valentinu Kuchařovou.
"Gymnázium je určitě premiant v našem městě a já jsem rád, že se zapojují i základní školy. A vlastně by bylo dobré tady uspořádat i nějaké závody do budoucna i všech škol."

Jak se bude odehrávat příběh klášterecké školy dál? Na to si musíme počkat, dokud nebude dětem opět dovoleno nasednout na trenažer.

ROZHOVOR V AUDIO FORMÁTU SI MŮŽETE POSLECHNOUT ZDE

klasterec.jpg


Labe Arena Ústeckého kraje > Aktuality > Rozhovor se zástupci vítězné školy Školní ligy Česko vesluje 2019 - 20