Rychlé jarní Labe ve Štětí doneslo české veslaře k titulům na dlouhé trati

6.4.2020

Rychlé jarní Labe ve Štětí doneslo české veslaře k titulům na dlouhé trati

Poprvé se jel domácí šampionát veslařů na dlouhé šestikilometrové trati na Labi ve Štětí s epicentrem ve zdejší loděnici Labe arény. Za ideálního jarního počasí a příjemné atmosféry závodilo na pět stovek veslařů na téměř čtyřech stovkách lodí.

Přijeli je povzbudit předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval, sám bývalý reprezentační veslař, ale i Petr Šmíd, náměstek hejtmana Ústeckého kraje. Nechyběla řada osobností českého veslování v čele s předsedou svazu Dušanem Macháčkem v pruhovaném olympijském sáčku, nebo bývalým olympionikem, později trenérem Zdeňkem Peckou a dalšími.

„V loděnici ve Štětí jsme měli perfektní podmínky. Voda byla ještě hodně rychlá, ale ne tak jako před deseti dny, kdy by se asi jet nedalo,“ ocenil reprezentační šéftrenér Simon Cox. „Někdo se bude muset rychleji probudit, ale s vývojem formy jsem celkově spokojen,“ dodal.

Byl to vážně šrumec i na břehu, kde se mohutně fandilo. Rybáři i jachtaři museli chvíli počkat… Jelo se o 13 sad mistrovských medailí v kategoriích dorostenců, juniorů, elity i lehkých vah. Ukázala se třeba i mladičké členky Labské akademie veslování. Chyběly jen některé ženy a lehké váhy, chystající se na příští víkend na regatu do Itálie.

Svoji dominanci potvrdily i největší tuzemské hvězdy, vítězové světové poháru Lukáš Helešic-Jakub Podrazil, mistr světa Ondřej Synek i olympijská vítězka Mirka Topinková-Knapková. I když každý z nich je v úvodu sezony v jiné fázi přípravy.

„Na začátek sezony příjemný, rozjeli jsme to tu dobře jako pokaždé,“ pochvaloval si Lukáš Helešic. Po italské přípravě si se svým parťákem takto vyjeli čtvrtý „dlouhý“ titul.

„Jeli jsme naplno. Jezdí se s letmým startem a intervalově, nevíte, jak na tom jste. Taky jsme se museli technicky přizpůsobit rychlému proudu. Oproti loňskému plavebnímu kanálu to byla změna,“ doplnil Jakub Podrazil. První mezinárodní start je čeká na německé regatě v Duisburgu s kvalitními soupeři, úvodní světový pohár v Plovdivu vynechají.

Synek ve Štětí závodil poprvé, i když jako dítě na Labi vesloval. Po šestiměsíční pauze sedí v lodi teprve třetí týden, dva týdny strávil na soustředění v Itálii. „Dělám to tak, abych si vyčistil hlavu a zase se těšil na vodu. Jezdím na běžkách, k tomu posilovna, trenažér. Ale cítím se už dobře, byl to dobrý test vytrvalosti. Teď se začnu soustředit na dva kilometry,“ říkal.

A pak ukázal dlaně rozbité obřími mozoly a puchýři. „Musel jsem to namazat, trošku mi to smekalo, snažil jsem se držet stabilní tempo, ale ani jsem už nešel do finiše,“ hodnotil svůj výkon. Nic nemění, po chvíli zkoušení se opět vrátil ke svým loňským veslům.

Rozjíždět se chce na závodech postupně, nejprve vyrazí poslední víkend v dubnu do Drammenu v Norsku na regatu, kde se utká skandinávskými soupeři na dva kilometry a 500 metrů. Naostro se chce ukázat až na mistrovství Evropy a hlavní pozornost směřuje až k mistrovství světa na konci prázdnin v Linci, kde se pojede i o devět míst na olympiádě v Tokiu 2020.

„Všechno pokračuje v pohodě, další správný test, hodně jsem trénovala, jsem zdravá,“ usmívala se maminka Mirka Topinková-Knapková. „Na té nezvykle rychlé vodě jsem jela trošku s rezervou, abych se neodrovnala. Rozjela jsem to opatrně, ale jela jsem, co to dalo, bylo to dobré.“

Za dva týdny ji čekají další české kontrolní závody v Labe aréně v Račicích a po nich by ráda otestovala formu na prvním světovém poháru v bulharském Plovdivu.

„Tímto závodem se potvrdilo, že Labe aréna ve Štětí je v plném provozu a stala se integrální součástí Národního olympijského centra vodních sportů,“ hodnotil spokojeně Michal Kurfirst, ředitel Labe arény Ústeckého kraje a NOC VS. „Jsme hrdí na to, že náš kraj má centrum špičkového veslování, tohoto tradičního a respektovaného olympijského sportu,“ doplnil náměstek hejtmana Ústeckého kraje Petr Šmíd.

Fotky ze závodů si můžete prohlédnout ZDE.

Výsledky závodů jsou ke stažení níže:

 1. 2- dci.pdf
 2. 1x dci.pdf
 3. 2- jky.pdf
 4. 1x jky.pdf
 5. 2- jři.pdf
 6. 1x jři.pdf
 7. 2x dky.pdf
 8. 1x dky.pdf
 9. 2-m.pdf
 10. 1x m.pdf
 11. 1x mLV.pdf
 12. 1x ž.pdf
 13. 1x žLV.pdf

 

 droppedimage.png

Labe aréna Ústeckého kraje je od roku 2015 Národním olympijským centrem vodních sportů (NOCVS). Projekt Labské akademie veslování patří společně se školní ligou Česko vesluje k aktivitám, kterými se Labe aréna Ústeckého kraje podílí na rozvoji sportu v Ústeckém kraji, zejména sportování dětí a mládeže.

Projekt "Labská akademie veslování" (číslo projektu: 100270029) je realizován díky programu na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2014-2020 v rámci cíle "Evropská územní spolupráce". Na projektu spolupracuje na české straně Labe aréna, z.s., TJ KVS Štětí, z.s. a na německé straně Landesruderverband Sachsen, e.V. a Pirnaer Rudervereien 1872 e.V. 

la1.png

Labe Arena Ústeckého kraje > Aktuality > Rychlé jarní Labe ve Štětí doneslo české veslaře k titulům na dlouhé trati