LABE ARÉNA RAČICE SE O MISTROVSTVÍ SVĚTA VE VESLOVÁNÍ DO 23 LET POSTARALA SKVĚLE!

12.7.2021

LABE ARÉNA RAČICE SE O MISTROVSTVÍ SVĚTA VE VESLOVÁNÍ DO 23 LET POSTARALA SKVĚLE!
LABE ARÉNA RAČICE SE O MISTROVSTVÍ SVĚTA VE VESLOVÁNÍ DO 23 LET POSTARALA SKVĚLE!
LABE ARÉNA RAČICE SE O MISTROVSTVÍ SVĚTA VE VESLOVÁNÍ DO 23 LET POSTARALA SKVĚLE!
LABE ARÉNA RAČICE SE O MISTROVSTVÍ SVĚTA VE VESLOVÁNÍ DO 23 LET POSTARALA SKVĚLE!

Labe aréna Račice má za sebou nejvýznamnější závody letošního roku. I přes náročné podmínky související s covidovou situací se organizace zvládla ve všech směrech. V kontrastu s aktuálně zrušeným MS ve veslování v Šanghaji se jedná o velký úspěch.

Uspořádání šampionátu mezinárodního rozměru je za současné světové situace náročná záležitost. Český Organizační výbor musel spolu se zástupci ministerstev a s Krajskou hygienickou stanicí vyjednat a nastavit opatření tak, aby byl umožněn příjezd výprav i ze zemí mimo Evropskou unii. Byl vypracován detailní covidový plán, který obsahoval jak opatření, tak krizové scénáře pro případ výskytu covidu na závodišti. Ten také pomohl zvládnout jediný případ covidu u člena doprovodu jedné z menších výprav.

Byla uzpůsobena i doprava a ubytování závodníků tak, aby byla zajištěna jejich maximální ochrana. A byl upraven i medailový ceremoniál tak, že medaile byly předávány bezkontaktně - ze stolečků.

Prakticky totéž se očekávalo od organizátorů Mistrovství světa ve veslování, které mělo proběhnout v říjnu v Šanghaji. Čínským organizátorům se však nepodařilo najít akceptovatelný mix provozních a covidových opatření, a tak v den finálových jízd MS ve veslování v račické Labe aréně přišla překvapivá zpráva Mezinárodní veslařské federace, že se říjnový šampionát v Šanghaji ruší.

Komunikace mezi čínskou vládou a čínským organizačním výborem, který čítá na stovky členů, selhala, a jimi plánované podmínky 14denní karantény na hotelu - bez možnosti konání tréninků - nebyly výpravy jednotlivých států ochotné akceptovat, a to nejen z důvodu komplikace s tréninky. „Rozpočet na účast naší výpravy byl 100000 EUR, pokud by tam byla 14denní karanténa, tak by nás výjezd stál ještě další statisíce korun navíc, a to nepřipadá v úvahu. A kvůli karanténě se tam nechtělo ani sportovcům“, vysvětluje situaci generální sekretář ČVS Josef Johánek.

Přísné podmínky Covid plánu nařizovaly např. nošení roušek i venku: "Jsem hrdý na to, že jsme závody zvládli uspořádat v takovémto formátu. Do Česka nepřijely výpravy jen z Austrálie a Nového Zélandu, specifické podmínky ale byly vyjednány i pro ně," vyjadřuje se k šampionátu Michal Kurfirst. Že po pořadatelské stránce proběhlo vše bez problému potvrzuje i Ondřej Šebek, předseda ČVS: „Z organizačního pohledu rozhodně patří obrovská pochvala celému týmu, protože můžeme být rádi, že se závody vůbec uskutečnily. Na přelomu dubna a května to ještě nebylo jisté. Jsem rád, že se sem podařilo dostat i exotické státy jako Mexiko nebo Jižní Afrika, protože proces vyjednání veškerých povolení byl opravdu náročný. Ale byli tady, závodili a vyšlo i počasí. Smutnou věcí je, že závodníky nemohlo v cíli vítat tisíce diváků, což by byla pravá odměna za jejich usilovnou dřinu v přípravě. Ale musíme se s tím smířit, je to odraz doby.“

Pořadatelé zajistili nad rámec povinností online stream od prvního dne a finále vysílala i stanice ČT Sport s českým komentářem na webu České televize nebo pomocí „červeného tlačítka“ na HbbTV. Za velmi přísných podmínek byl otevřen VIP prostor na terasách areálu, z nichž nedělní dění sledoval například hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller: „Mně se tady líbí moc, jediné co je mi líto je, že tu nemohou být i diváci, protože areál je úplně úžasný. Atmosféra je správně sportovní, taková jaká má být. Doufám, že i diváci u obrazovek si to dostatečně užili.

Už v roce 2022 poskytne račický areál zázemí šampionátu ještě větších rozměrů než bylo MS U23. „Proběhlé závody jsou pro nás cennou zkušeností. Zvládli jsme přizpůsobit dění v areálu velmi přísným podmínkám, které všichni respektovali, a za to děkuji jak sportovcům, jejich týmům, tak personálu. Přípravy na velké Mistrovství světa ve veslování, které tady proběhne v příštím roce, jsou v plném proudu a díky této zkušenosti věřím, že ho po organizační stránce opět zvládneme na jedničku, říká Michal Kurfirst, ředitel Labe arény Račice.

Mistrovství světa ve veslování U23 v Račicích v číslech:

  • téměř 1700 ubytovaných účastníků mistrovství; 340 z nich v areálu, zbytek v 15 dalších hotelech v Ústí nad Labem, Praze atd.,
  • 8 600 hlavních jídel připravila kuchyně pro sportovce a personál,
  • 3 000 snídaní,
  • spotřebováno bylo 1 594 kilogramů masa a 2 760 kg příloh,
  • 458 pstruhů zkonzumováno během posledního finálového dne.
  • přes 2 000 provedených covid testů.

Finálový den byl zároveň korunovaný medailí. Zlatí hoši Daniel Nosek, Tomáš Šišma, Dalibor Neděla a Filip Zima přichystali fanouškům veslování dech beroucí zážitek. Zlatou medaili uhájili v cíli těsně před Italy a Nizozemci. Pod vedením trenéra Josefa Navrátila tak získali za českou reprezentaci jediný cenný kov. Posádka má ale namířeno ještě výš, a to na Olympiádu v Paříži v roce 2024.

Další české posádky se sice neradují z prvních příček, ale jejich umístnění úspěchem rozhodně je. Párová čtyřka žen a čtyřka s kormidelnicí obsadily čtvrtou příčku. Osmiveslice mužů a Skifařka Anna Šantrůčková skončily na šesté pozici. “Cítím rozhodně hrdost, máme celkem 5 finálových umístění, takže za mě obrovská spokojenost. Kluci byli moji favoriti na medaile, půlka posádky jsou lonští mistři Evropy, takže tahle čtyřka byla naše vlajková loď. Ale ani ostatní posádky se neztratily, takže paráda!” říká Jakub Makovička, ústřední trenér ČVS. Nejhodnotnější kovy si z Račic odváží Itálie, která je čtyřikrát zlatá, čtyřikrát stříbrná a třikrát bronzová. Nejvíce medailí si ale vybojovalo Německo, a to třikrát zlato, šestkrát stříbro, třikrát bronz. Úspěchy slaví i Velká Británie, Řecko, ÚSA, Nizozemsko nebo Švýcarsko.

Závodníky na dráze doprovázel i závodní speciál Škoda 440 Karosa z roku 1956, vzácní hosté měli příležitost se svézt. Zlatou jízdu s vítěznou čtyřkou si v krémovo-modrém kabrilotu užívala Zdenka Vachková, zastupitelka a předsedkyně výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanostÚsteckého kraje: “Bylo to fantastické, měla jsem až husinu a nemohla jsem se udržet v sedě. Strašně jsem to s nimi prožívala.”

 

1 Covid plán je dispozici pouze v anglické verzi a to zde:

 https://www.rowingracice.com/images/2021wru23ch/2021_WRU23CH_Covid_V6_24_06_2021.pdf

Labe Arena Ústeckého kraje > Pro média > Tiskové zprávy > LABE ARÉNA RAČICE SE O MISTROVSTVÍ SVĚTA VE VESLOVÁNÍ DO 23 LET POSTARALA SKVĚLE!