Hendikepovaní sportovci opět v Labe aréně Račice

24.6.2021

15. - 16.června se konal v Labe Aréně Račice už 23.r očník MČR v cyklistice a 2. ročník MČR ve veslování na trenažeru handikepovaných sportovců. Na start se postavilo celkem 78 závodníků, 65 z nich odjelo cyklistický závod, zbytek se přihlásil do veslařského klání. Spousta závodníků si vyzkoušelo obě disciplíny. Organizační tým zajišťují člěnové sportovního klubu Parta Litoměřicko, což jsou převážně pedagogové ze speciálních škol v okresu. Organizační podporu nacházejí pořadatelé i mezi rodinnými příslušníky a tak se atmosféra během závodů nemění a stejně jako každý rok, i letos byla úžasná, tvrdí Vladimír Slavík, ředitel závodu: „Když si vzpomenu, jak jsme tenkrát v 90. letech začnali tady na kanálu, vypadalo to tady trošku jinak. Byly to pionýrské začátky. Začínali jsme se 35 závodníky. A těším se až bude 25. ročník, kdy vytáhnu z archivu sportovní a výsledkovou listinu psanou ručně do notýsku. Dneska máme vše hned na internetu. Snažíme se jít s dobou, ale ta atmorféra je stále stejná, úžasná!“

Račický areál je pro konání takovýchto závodů ideální. Hendikepovaní cyklisté totiž potřebují uzavřenou trať. Na ní se letos objevil i 25 letý Lukáš Koželuh ze stacionáře ze Zahrádek u České Lípy: „Mám z toho dobrý pocit, vyhrál jsem to pro ty, kteří ze závodů vypadli, pro ně jsem to tady vybojoval. Je to tady pěkný.“ vyjadřuje se s úsměvem sportovec, který hrdě ukazuje medaily za první místo v cyklistickém závodu. „Když mě hlásili, tak jsem byla uplně mimo, nemám slov. Bylo to hezký. Alespoň něco si odnesu domu. Mám radost z toho zvonku, že si ho mohu připojit na kolo.“ neskrývá radost nad odměnami 33 letá absolventka Speciální školy ve Štětí, která si do chráněného bydlení do Rumburku odváží i diplom za 1. místo ve veslování na trenažeru.

Odměny pro účastníky jsou hrazeny v rámci podpory Národní sportovní agentury a poděkování za podporu vyjádřili pořadatelé i Ústeckému kraji. V úterý první závody odstartovala radní Ústeckého kraje pro sport, Ing, Jindra Zalabáková: „Já jsem tady po druhé, což je úplná bomba a moc děkuji pořadatelům, že mě pozvali. Takovéle akce mám moc ráda a myslím, že je potřeba je propagovat. 

Středečního předávání ocenění se pak kromě ředitele Labe areny Michala Kurfirsta a Jakuba Makovičky, ústředního  trenéra ČVS, zúčastnila další návštěva z Ústeckého kraje.Mgr. Zdenka Vachková, zastupitelka Ústeckého kraje vyjadřuje své dojmy: „Gratuluji všem sportovcům, byli skvělí a odhodlaní. Cítím obrovský respekt k pedagogům a trenérům, kteří se těmto znevýhodněným srdcařům věnují“. „Moc rád jsem se v rámci inspekční cesty po krajských investicích zúčastnil této příjemné akce. Soutěžící byli moc fajn, baví mě jejich nadšení, které jim, doufám, vydrží i do dalších let.“, říká Mgr. Bc. Tomáš Rieger, radní Ústeckého kraje pro oblast investic a majetku.

Michal Kurfirst, ředitel Labe arény: „Pandemická situace se vyvíjí kladně, takže my jsme nadšeni, že nám pomohla ten závod uspořádat, tak jak ho měli pořadatelé naplánovaný. Jsme tedy rádi, že po něm nezůstalo bílé místo, protože jiné závody se museli i rušit. Těšíme se teď na už 24.ročník.“

Labe aréna bude v následujících týdnech primárně veslařská. Vrcholem bude Mistrovství světa U23 ve veslování. Zatím je nahlášeno 1100 závodníků ze 42 zemí a v plném proudu jsou další akreditace.

Hendikepovaní sportovci opět v Labe aréně Račice
Hendikepovaní sportovci opět v Labe aréně Račice
Hendikepovaní sportovci opět v Labe aréně Račice
Hendikepovaní sportovci opět v Labe aréně Račice
Hendikepovaní sportovci opět v Labe aréně Račice
Labe Arena Ústeckého kraje > Pro média > Tiskové zprávy > Hendikepovaní sportovci opět v Labe aréně Račice