Talent ID, aneb jak najít budoucí veslařské vítěze

10.11.2020

Talent ID, aneb jak najít budoucí veslařské vítěze

Račice, 10. listopadu 2020

 

Současný systém identifikace a přípravy veslařů a veslařek generuje mimořádně dobré výsledky v juniorských kategoriích, zatímco v seniorských kategoriích situace už tak radostná není. To by mohl změnit nový projekt Českého veslařského svazu Talent ID, který se zaměřuje na výběr vhodných somatotypů a jejich systematickou přípravu a motivaci. O projektu jsme mluvili s Jakubem Literou, koordinátorem Talent ID pro jižní Moravu.

Kde se zrodil nápad začít systematický hledat nové veslařské talenty?

Projekt Talent ID vznikl v rámci Českého veslařského svazu. Myšlenka je poměrně jednoduchá. Najít budoucí olympijské vítěze. Potřebujeme najít náhradu za největší veslařské hvězdy – Miroslavu Knapkovou, která letos již ukončila svoji závodní kariéru, a Ondřeje Synka. Ten tak možná udělá po Olympijských hrách v Tokiu.

Kromě hledání budoucích vítězů, musíme myslet i na financování veslařského sportu. To je vázáno na olympijské úspěchy. Proto vznikl projekt Talent ID.

Jak nové talenty hledáte?

V prvním kroku jsme začali hledat ve veslařských klubech. Jdeme po konkrétních parametrech – výška, rozpětí paží a zejména sledujeme kyslíkový test VO2 max, který měříme při jízdě na rotopedu. Hledáme ve věkové kategorii 16 až 18 let, děvčata i chlapce, kteří splňují tyto parametry, ale zatím se jim moc nedaří. V tuto chvíli jsme již vytipovali 17 talentů.

Následně s nimi pracujeme, ukazujeme jim jejich možnosti, cestu, kterou by mohli jít. Prostě dáváme jim maximální možnou péči.

Hledáte i mimo veslařský svět?

Ano. Hledáme talenty i na školách. Míříme ale i do jiných sportů. Byl jsem se podívat na ragbisty v Brně, díváme se po plavcích. Máme zjištěno, že právě z plavců bývají dobří veslaři. Na druhou stranu ale nechceme vykrádat ostatní sporty. Spíše se chceme domluvit s trenéry, aby nás spojili s těmi, kteří již s plaváním, nebo jiným sportem, skončili nebo je to přestalo bavit.

Chceme se ale také zapojit do projektu Česko vesluje, který v rámci hodin tělesné výchovy umožňuje žákům a studentům vyzkoušet si veslování na trenažerech. Tam bychom mohli nějaký mimořádný talent najít. Proto bych chtěl projekt Česko vesluje rozšířit i do Jihomoravského kraje, protože zatím se hodně zaměřuje zejména na Ústecký kraj, kde v rámci Labe arény také vznikl.

Jak dlouho budete talenty hledat?

Talent ID odstartoval letos v lednu a měl by běžet až do roku 2028. Věříme, že na olympiádě v roce 2028 by již někdo z tohoto projektu měl závodit. Časový rámec je dlouhodobý. Nečekáme, že bychom našli za první půlrok nového Ondřeje Synka nebo Miroslavu Knapkovou. Chceme pokračovat postupně a systematicky.

Kolik vás nové talenty hledá?

V rámci projektu Talent ID jsme zatím dva. Jiří Kopáč má na starosti Prahu, já zbytek republiky. V budoucnu by mělo být takových koordinátorů více podle toho, kolik dalších talentů budeme schopni najít.

 

Labe Arena Ústeckého kraje > Aktuality > Talent ID, aneb jak najít budoucí veslařské vítěze