Úspěšná veslařka podporuje žáky na základních školách sportem i literaturou

4.10.2021

Fotografií zde

Tělocvičnu v Základní škole v Řeporyjích zdobí dva veslařské trenažéry. K bezplatnému užívání je do školy ve středu 29. září dovezla úspěšná česká veslařka Daniela Nacházelová. Zároveň do školní knihovny věnovala 10 výtisků své aktuální knihy Women's Voices in Rowing. Mezi další obdarované školy se brzy zařadí škola v Ústí nad Labem, vybráno bude školské zařízení ve Středních Čechách a trenažéry doputují do konce října i do Jihomoravského kraje.


Chci motivovat děti k pohybu i čtení, ať mají sportovní i osobní vize, a v neposlední řadě ať pocítí touhu vzdělávat se. Když jsem se učila anglicky, šlo mi to snáze četbou relevantních příběhů než z učebnic. Moje kniha je o veslování a jedna z mých idejí je, že se za 5 až 10 let objeví holčička, která řekne: „Přečetla jsem si Tvoji knihu, veslovala jsem na trenažérech a začala jsem se díky tomu zajímat o veslování na vodě.“ Já pak dětem umím pomoci získat stipendium v Americe. Veslováním a dobrým prospěchem si totiž mohou vylepšit život,“ říká autorka knihy a mistryně světa ve veslování do 23 let z roku 2004, Daniela Nacházelová.

Myšlenka obdarovávat školy veslařskými trenažéry je úzce propojena s úspěšným projektem Česko vesluje*. Do Školní ligy se zapojují střední i základní školy po celé České republice a automaticky je do ní zařazena nově i řeporyjská základka. „Já jsem nadšená, protože je to pro děti zase něco jiného. Něco, co si běžně nemají možnost vyzkoušet, takže trenažéry rozhodně využijeme jak ve výuce, tak i při projektových dnech. Do Školní ligy Česko vesluje se zapojíme, máme tady totiž šikovné, mladé kolegy, kteří rádi zkouší nové aktivity,“ vyjadřuje se Lenka Weignerová, ředitelka ZŠ Praha – Řeporyje.

Tělocvična řeporyjské školy ještě čiší novotou. Byla zkolaudovaná teprve v roce 2020, ale z důvodu pandemie ji děti nemohly naplno využít. Nyní se tedy budou radovat nejen z nové tělocvičny, ale i z nového vybavení. Svoji podporu myšlence Daniely Nacházelové vyjadřuje i Pavel Novotný, starosta Městské části Praha - Řeporyje: „Zdejší školství prochází revolucí. Že se snažíme, aby děti sportovaly, tady u nás nemáme jako frázi. Tlačíme na vedení škol a řešíme s nimi, jak má tělesná výchova vypadat. Projekt Česko vesluje do našeho rámce přesně zapadá. Líbí se mi ta soutěživost mezi školami. Má to hlavu a patu. A zrovna do naší nové tělocvičny trenažéry rozhodně patří.“

Příští rok Labe Aréna Ústeckého kraje pořádá mistrovství světa ve veslování. Součástí oficiálního zahájení by mělo být i finále školní ligy Česko vesluje, kterého se budou moci zúčastnit všechny školy zapojené do projektu Česko vesluje. Organizační tým momentálně pracuje na partnerstvích s podobnými zahraničními projekty a uvažuje o globální verzi závodů pro děti z celého světa.

 

Oficiální název knihy je Women's Voices in Rowing (Ženský hlas ve veslování). Cílem knihy je dát ženám hlas ve sportu, a především ve veslování. Jedná se o 14 rozhovorů se ženami z prostředí světového veslování. Vybírala jsem si je napříč věkem, funkcemi, zkušenostmi a zálibami.

Česko vesluje je významný projekt Labe arény Ústeckého kraje. Od roku 2016 podporuje veslařský sport prostřednictvím školní ligy a roadshow. Propracovanou filozofií podněcuje ke zdravému sportování, životnímu stylu a osobnostnímu rozvoji.

Labe aréna Ústeckého kraje je od roku 2015 Národním olympijským centrem vodních sportů, patří mezi hlavní sportovní zařízení Ústeckého kraje a je součástí strategické sportovní infrastruktury pro přípravu státní reprezentace. Každoročně se zde pořádají vrcholné sportovní akce ve veslování, rychlostní kanoistice, koloběhu, dálkovém plavání, gigathlonu, triatlonu, rybolovu, dračích lodích apod.

Labe aréna Račice a Labe aréna Štětí poskytují zázemí pro přípravu veslařské a kanoistické reprezentace, pro výkonnostní sportovce i pro sportovní veřejnost. Vzniká zde regionální tréninkové centrum pro přípravu talentované mládeže, včetně sportovní třídy na střední škole ve Štětí. Labe aréna Ústeckého kraje se prostřednictvím projektů Labské akademie veslování a školní ligy Česko vesluje podílí na rozvoji sportu nejen v Ústeckém kraji. Labe aréna je podporována Ústeckým krajem, který tak prokazuje svoji podporu sportu, zejména sportování dětí a mládeže

 

Úspěšná veslařka podporuje žáky na základních školách sportem    i literaturou
Úspěšná veslařka podporuje žáky na základních školách sportem    i literaturou
Úspěšná veslařka podporuje žáky na základních školách sportem    i literaturou
Úspěšná veslařka podporuje žáky na základních školách sportem    i literaturou
Labe Arena Ústeckého kraje > Pro média > Tiskové zprávy > Úspěšná veslařka podporuje žáky na základních školách sportem i literaturou