V Račicích se závodí na vodě, ale i pod vodou

20.11.2020

V Račicích se závodí na vodě, ale i pod vodou

Račice, 20. listopadu 2020

 

To, že na račickém kanálu Labe arény Ústeckého kraje závodí veslaři, kanoisté, dračí lodě nebo triatlonisté, asi nikoho nepřekvapí. Novinkou ale pro někoho může být skutečnost, že zde mají své závody i potápěči. V čem je toto sportoviště pro potápěče unikátní a proč sem rádi jezdí závodit, nám prozradil Eduard Šíf, předseda sportovní komise Svazu potápěčů České republiky.

Račický kanál Labe arény Ústeckého kraje si oblíbili i potápěči. V čem je pro vás výjimečný?

Z pohledu organizátorů závodů v distančním plavání s ploutvemi je Labe aréna nejbezpečnější lokalita pro závody dětí. Mohou totiž pod dohledem plavat blízko u břehu.

Jaké významnější akce jste v Labe aréně v Račicích realizovali?

Každoročně jsme zde pořádali Mistrovství České republiky a jeden rok jsme pořádali Mistrovství Evropy v kategorii masters.

Pro Svaz potápěčů České republiky je to velmi zajímavá závodní lokalita s vysokou mírou bezpečnosti, dostatečnou kapacitou a celkem dobrým umístěním z pohledu dopravní dostupnosti, tedy blízko dálnice.

Každý sport má své specifické požadavky. Co byste vy konkrétně potřebovali v Labe aréně dořešit?

Pro náš sport jsou důležitá sestupová mola. Uvědomujeme si ovšem, že více takových zařízení by mohlo překážet ostatním sportovním odvětvím.

Připojili jste se ke společnému Memorandu mezi sportovními svazy a Labe arénou Ústeckého kraje. Proč?

Rádi bychom navázali na předchozí spolupráci. Chtěli bychom v této lokalitě i nadále pořádat seriál Mistrovství České republiky, a to převážně pro dětské závodníky.


Eduard Šíf

Eduard Šíf je deset let členem prezídia Svazu českých potápěčů. Dále zastává funkci předsedy sportovní komise Svazu potápěčů České republiky. Za svůj úspěch, ale i úspěch celé sportovní komise, považuje stálý rozvoj potápěčského sportu, a to ve všech disciplínách, které svaz provozuje (ploutvové plavání, podvodní orientace, freediving, UW rugby, UW hokej, UW foto a spearfishing). „Mé sportovní úspěchy zůstaly u veslování. Potápění beru jako můj „druhý“ sportovní život. Sportovci našeho svazu ovšem vozí každý rok ze všech světových šampionátů desítky cenných medailí,“ uvedl Eduard Šíf.

 

Labe Arena Ústeckého kraje > Aktuality > V Račicích se závodí na vodě, ale i pod vodou