Teplická průmyslovka je střední školou s nejvyšším počtem bodů

15.2.2021

Teplická průmyslovka je střední školou s nejvyšším počtem bodů

Teplice, 27. ledna 2021

Kategorii "Střední škola s nejvyšším počtem bodů " ve Školní lize Česko vesluje 2019 – 20 ovládla už tradičně velmi úspěšná Střední průmyslová škola Teplice. Oceněná konkrétní kategorií je ale letos poprvé. Tuto školu provází krásný příběh o náhodě. O tom „Jak se mistři Evropy objevili s Teplicích“ nám povyprávěla zástupkyně ředitele Jana Vachoušková.

Já jsem na školu naskočila v době, kdy naši kluci byli opakovaně úspěšní právě v této celonárodní akci Česko vesluje. A když vlastně po druhé obhájili třetí místo a plus naši prváci vyhráli první místo, tak jsem si říkala, takový úspěch, s tím musíme něco udělat. Tak mě napadla asociace s Česko vesluje na Teplicko vesluje na SPŠ a uspořádali jsme vlastní závod pro naše studenty, našich tří škol, plus jsme pozvali ještě žáky ze základky a k tomu i partnery našich společností.
Vytvořila jsem pozvánku, chtěla jsem tam dát nějakou fotografii, samozřejmě ve spolupráci s vedením Česko vesluje my poradili portál, kde najdu vhodné fotky. Vybrala jsem fotku mladých, pěkných kluků. A měla jsem radost, jak mi tu pozvánku ozdobili. No a k mému překvapení, postupně se nám hlásily ty naše družstva, já jsem je vybízela, ať si dají názvy, ať mají trička... No a takhle v neděli mi přišel mail, jestli se může zúčastnit takhle jedno družstvo a jestli nevadí, že není z Teplic. Říkám, no nevadí. Ale druhý email už bylo, jestli nevadí, že jsou mistři Evropy. Já jsem nevěděla, jestli je to něčí vtip. Nicméně jsem zachovala dekórum a pozvala je a těšila se. Vyměnili jsme si pár mailu, telefonátů a samozřejmě k velké radosti nás všech přijeli 3 nadupaní borci, úžasný těla, úžasný sympaťáci. A nejenže nám rozjeli náš závod, ale vlastně nám pomohli s celou organizací. Takže radili i těm našim klukům, ale byly tam i děvčata, kteří už měli určitou zkušenost, protože několikerým rokem už jezdí na to Česko vesluje, ale prostě získali další cenné rady a pak nám pomohli prostě i vyhodnotit.


Úspěšná akce oslovila a nadchla nejen pořadatele a účastníky. Všimlo se jí i vedení města, které hodlá ambice teplické průmyslovky podporovat, potvrzuje v našem rozhovoru náměstek primátora Jiří Štábl.

Tak to první, co bych chtěl říct je, že jsem nadšený tím, co kluci z Teplic dokázali, je to úžasný výsledek a vlastně i ta akce, kterou uspořádali před časem na téhle škole. Já jsem hrozně rád, že máme tady vůbec takovou skupinu lidí, kteří se dokáží takhle vyhecovat a podat takovéto výkony. Pro mě třeba tento sport je naprosto něco unikátního, je to neskutečný záběr na fyzičku. Tohle kdyby dělala celá naše mládež, máme tady totálně nabušené, zdravé lidi. Jsem rád, že takový projekt existuje. A rovnou tady, jak jsme tady dnes seděli s kolegy z teplické střední školy, tak jsme se bavili o tom, že by bylo fajn možná tu akci spojit s městem a udělat ji v letních měsících někde venku.

Ambice máme velké, protože já si myslím, že sport obecně je důležitou součástí života a že prostě patří ke studiu a že se to dá skloubit. Takže hned jak to bude možné, tak náš kolega určitě s kluky bude veslovat v rámci tělesné výchovy nebo odpoledne . A my zase hned jak to půjde, uspořádáme nějakou akci. Říká Jana Vachoušková


Velkou zásluhu na výsledcích místních posádek má bezpochyby učitel tělesné výchovy Miroslav Říha, který se svojí 30 letou praxí na zdejší škole,  sebevědomě popisuje motivaci a tréninky svých žáků.

Já to vesluju v rámci hodin, žádný kroužek veslařský tady nemám. No a v podstatě, kluci si vytvoří družstva, protože se to vesluje jako čtyř-veslice, dají si název a já je v podstatě odhlasuju, změříme si to, zapíšeme a posíláme to do Račic.
Je to soutěživé a když pak vidí nějaký ten čas, body a prostě hlavně vidí tu vidinu toho 5.kola, kdy se může vyjet vlastně do těch Račic, tak tam je ta motivace veliká.
Já to neznámkuji, z jednoho prostého důvodu, protože někdo na to má předpoklady, někdo na to nemá předpoklady, někdo se toho nechce zúčastnit. Tak já je do toho ani nenutím. Prostě vytvoří si družstva jak chtějí. Já se teda musím přiznat, že jsem využil korony a jeden ten stroj mám doma. Né pravidelně, ale když je čas a nemůžu ven, tak si prostě zavesluju.


Trenažerové veslování zaujalo i „rugbystu“ tělem i duší, jakým je náměstek teplického primátora Jiří Štábl. Oslovuje ho komplexnost pohybu i výhoda individuálního tréninku, který vyhovujte dnešním, pandemickým opatřením.

Mně se určitě tenhle projekt velmi líbí v podstatě je to naprosto jednoduché, ten trenažer, který je k tomu potřeba, nevím jak velký prostor na to je potřeba, ale předpokládám, že to není nic hrozného a v podstatě ta jednoduchost toho pohybu a ta komplexnost toho pohybu, co vše se s tím dá procvičit, tak mně přijde jako skvělá příležitost tohle případně i na některých dalších školách určitě nabídnout. Pokud budeme osloveni, tak si myslím, že na tomhle bychom se podíleli rádi, protože je to další aktivita, která lze provozovat v těch jednotlivých školách a neklade si nějaké zvláštní nároky na prostor. Mně to přijde tak jednoduchý, až je to krásný.

Je jasné, že teplická průmyslovka se nepochybně zařadí i do dalších kol projektu Česko vesluje. Vedení školy, pedagogům i posádkám přejeme hodně sil, a ať se jejich úsilí brzy opět promění v hodnotné tituly podobné tomu, kterým byli oceněni nyní.

 

Labe Arena Ústeckého kraje > Aktuality > Teplická průmyslovka je střední školou s nejvyšším počtem bodů