iDnes: “Fyzička dnešních dětí je tragická. Rodiče by je předběhli.”

29.3.2019

iDnes: “Fyzička dnešních dětí je tragická. Rodiče by je předběhli.”

Alarmující výsledky lékařské studie

Podle amerických lékařů je fyzická kondice současných dětí výrazně horší, než jakou v jejich věku měli jejich rodiče. Studie to dokládá na jednoduchém testu, kdy měly vybrané děti uběhnout jednu míli (asi 1 600 metrů). Výzkumníci při tom zaznamenávali jejich časy.

Ze statistického vyhodnocení byli překvapeni i samotní lékaři. Dnešní děti a mládež uběhnou tuto vzdálenost v průměru o celých 90 sekund pomaleji, než stejně staré děti před 30lety, píše agentura AP. S bídnou fyzickou kondicí je pak spojen i výkon srdečního svalu, který podle lékařů u dětí mezi devíti a 17 lety pravidelně od roku 1975 klesá s každou dekádou o pět procent.

Výzkum byl založen na analýze záznamů o zdravotním stavu 25 milionů dětí ve 28 zemích světa pořízených v období mezi lety 1964 a 2010. V tomto období vědci zjišťovali, jak daleko děti uběhnou za pět a 15 minut a jakou rychlostí zvládnou trať od 800 do 3 200 metrů.

Podle vědců a lékařů lze říct, že dnešní děti jsou přibližně o 15 procent méně fit než předchozí generace. Platí to bez rozdílu pro obě pohlaví. Rozdíly však lze zaznamenat u jednotlivých světových regionů. Kondice se například zlepšuje u dětí v Evropě, Austrálii a částečně také v Severní Americe. Naopak trvale špatně na tom jsou děti v Číně a překvapivě také v Japonsku.

 

Pravidelný pohyb a zdravá strava

Zhoršující se fyzická kondice dětí však není podle lékařů ničím překvapivým. Společnost vystavená na moderních technologiích děti tlačí k vysedávání u počítače či televize. V kombinaci s nezdravou stravou a neochotou sportovat se pak podle mnohých vědců jedná o "smrtící kombinaci pro fyzickou kondici".

A jak pádu fyzické kondice u dětí zabránit? Lékaři mají jednoduchý recept. Děti počínaje šestým rokem věku by se měly věnovat úměrné fyzické aktivitě celkem alespoň hodinu denně. Samozřejmě pomůže také zdravá strava s minimem sladkostí.

Labe Arena Ústeckého kraje > Aktuality > iDnes: “Fyzička dnešních dětí je tragická. Rodiče by je předběhli.”