Ústřední trenér J. Makovička: Cílem je „urvat“ ještě tři olympijské nominace

17.8.2020

Ústřední trenér J. Makovička: Cílem je „urvat“ ještě tři olympijské nominace

Račice, 17. srpna 2020

 

Letos mistrovství Evropy, příští rok olympiáda a světový šampionát U23, v roce 2022 Mistrovství světa ve veslování 2022, které se uskuteční v Labe aréně Ústeckého kraje na kanálu v Račicích. Závodní program je skutečně nabitý. O tom, jak je na tom české veslování, jsme mluvili s ústředním trenérem veslařů Jakubem Makovičkou.

Jaký je aktuálně váš hlavní cíl?

Chci se pokusit o takový malý zázrak. Vytvořit ještě tři posádky, které by příští rok na jaře vybojovaly nominaci na Olympijské hry v Tokiu, tedy aby Českou republiku v Zemi vycházejícího slunce reprezentovalo ve veslování celkem pět posádek.

Do Tokia se už kvalifikovali Lenka Antošová s Kristýnou Fleissnerovouna dvojskifu a Ondřej Synek na skifu. Hodně jsme si slibovali od už bývalé posádky Lukáš Helešic a Jakub Podrazil a potají doufali, že se na svoji pátou olympiádu vypraví i Mirka Knapková. To ale nevyšlo.

Kdo by se mohl do Tokia ještě kvalifikovat?

Napadla nás myšlenka využít obrovského fyzického potenciálu Jakuba Podrazila, který má stejné parametry jako Ondřej Synek, a dát je spolu do dvojskifu. Pokusit se o takové oživení Ondrovi dlouholeté skifařské kariéry. Dvojskif určitě není únik, ale spíše si myslím, že je to zpestření, něco nového. Možná poslední výzva před koncem jeho kariéry. Na olympiádě ve dvojskifu by se mu mohlo podařit to, co se mu nepodařilo na skifu, a to je vyhrát. Tuhle posádku tipuju na jednoho z veslařských favoritů. Na to navážu dvojskifem mužů lehkých vah, kde se o konečné sestavě rozhodne mezi Janem Cincibuchem, Jiřím Šimánkem a Miroslavem Vraštilem. Tyhle posádky jsou pro mě největší naděje na kvalifikaci.

Do nominačního tria chybí ještě jedna posádka.

Tou je letos nově vzniklá čtyřka bez kormidelníka žen. Na kontrolních závodech dojely skifařky Anna Šantrůčková, Radka Novotníková a Pavlína Flamíková v jedné vteřině. Přidali jsme k nim Nikolu Kropáčkovu a vznikla tak nadějná posádka žen, ve které jsou medailistky z juniorských šampionátů. Kromě Radky Novotníkové by všechny mohly závodit ještě v kategorii do 23 let. Je to perspektivní posádka. Uvidíme na zářijovém evropském šampionátu v Poznani, jak pojedou se světovou konkurencí. Věřím tomu, že jsou černým koněm.

Jaké jsou vaše další přání a plány?

Hodně bych si přál, aby Ondřej Synek s Kubou Podrazilem ještě závodili tady v Račicích na Mistrovství světa ve veslování v roce 2022, ale Ondra o tom zatím nechce slyšet. Ten chce ještě jet olympiádu v Tokiu a potom ukončit svojí mimořádně úspěšnou závodní kariéru. Obávám se toho, že pokud by olympiáda příští rok nebyla, ze dne na den skončí s veslováním. To by byl smutný konec.

Příští rok bych chtěl na Mistrovství světa ve veslování do 23 let tady v Labe aréně obsadit všechny disciplíny, které půjdou. Některé posádky budou konkurenceschopné, některé moc ne. Nicméně je to doma, měli bychom proto obsadit všechno, co půjde.

Víme, že na tomto mistrovství (U23) bude v Račicích mimořádný počet závodníků. Všechny federace na tento šampionát mocně zbrojí. Bude tu skutečně hodně lidí, konkurence je obrovská. Potřebujeme hledat nové talenty. I proto vznikl projekt Talent ID, který nám mám pomoci nové šampiony najít. Moje představa je, že budeme hledat nové závodníky kromě veslařských klubů i v jiných sportech, například v plavání nebo basketu. Talent ID běží v řadě zemí a úspěšné je jen jedno procento. Ale stojí to zato. Když si spočítáte, kolik stojí zlatá olympijská medaile, tak se to vyplatí.

 

Labe Arena Ústeckého kraje > Aktuality > Ústřední trenér J. Makovička: Cílem je „urvat“ ještě tři olympijské nominace