Labe aréna otevřela brány pro Mistrovství světa ve veslování do 23let, diváci budou sledovat stream

6.7.2021

Mistrovství světa ve veslování kategorie U23 se v račické Labe aréně konalo naposledy v roce 2009, kdy se mistryní světa stala rodačka z Děčína Jitka Antošová. Letošní šampionát je v mnohém výjimečný, podstatným způsobem totiž organizaci ovlivňuje covid. A i přes toto riziko je šampionát skvěle připraven a v číslech ho lze pospat takto:

  • 800 závodníků a k nim 1200 členů doprovodného týmu,
  • 20 kmenových členů Organizačního výboru,
  • 108 dobrovolníků, stovky dalších pracovníků jimiž jsou členové záchranné a bezpečnostní služby, kuchaři, obsluha časomíry aj.,
  • 210 medailí,
  • 51 rozhodčích, z toho 28 českých,
  • 20 autobusů a 18 aut a mikrobusů pro dopravu závodníků,
  • 2 roky příprav a komplikace s covidem spojené nejprve s nejistotou konání šampionátu a teď i s obavami týkajícími se potenciálního rizika nakažení sportovců před olympiádou.

To je Mistrovství světa ve veslování do 23 let, které bylo zahájeno v areálu račické Labe arény v úterý 6.7. úderem 19.00h. Zahajovací ceremoniál se odehrál ve skromném covidovém duchu a to pouze vztyčením vlajek Mezinárodní veslařské federace a České republiky s virtuálním uvítáním účastníků, kterého se zhostil hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller, předseda organizačního výboru Dušan Macháček a ředitel Labe arény Michal Kurfirst. “Za normálních okolností by to byla velká sláva se slavnostním nástupem vlajkonošů s představením zemí. Často chodí i celé týmy oblečené ve dresech. Z tribuny se pak sledují projevy, hrají se hymny. Kvůli covidu tohle vše nemůže být,” říká Dušan Macháček.

Uvítací proslovy nejdete zde: https://www.youtube.com/channel/UC-khL3Y9sI2y3k8VZFLzMYA

První start proběhne ve středu 7.července, kdy je naplánován start čtyřky žen. Finálové jízdy začínají v sobotu v 15.45 h a v neděli od 10.45 h. Letošního šampionátu se bude účastnit 55 veslařských federací. Nedorazily pouze Nový Zéland, Austrálie a Japonsko a to z důvodů covid restrikcí v jejich zemích. Zajímavostí je účast tzv. černých zemí na mapě covidového rizika, konkrétně Brazílie, Peru a Jihoafrické republiky, kde se podařilo najít řešení díky vstřícné spolupráci Ministerstva zahraničí a Národní sportovní agentury.

Výpravy z Holandska, Egypta, Maroka, Tunisu, Peru, Moldávie, Paraguaye, Slovenska, Uruguaye a také česká výprava mají zázemí přímo v areálu Labe arény Račice, kde je ubytovací kapacita 450 osob. Ostatní jsou ubytovaní v městech Ústeckého a Středočeského kraje, někteří i v Praze. Všichni veslaři i pořadatelský tým se v areálu mohou pohybovat za přísných podmínek, které jim stanovuje speciálně zhotovený 1 Covid plán, vytvořený podle požadavků mezinárodní veslařské federace World Rowing. Ten nařizuje například nošení roušek i při pohybu venku. Důvodem velmi přísných opatření jsou obavy z nakažení covidem a následné ohrožení účasti výprav na blížící se Olympijské hry v japonském Tokiu. “Letos každá národní výprava udržuje svou vlastní bublinu, což má například za následek podstatný nárůst nákladů na dopravu - neb v jednom autobusu může jet vždy jen jeden stát - ikdyž bydlí na stejném hotelu”, popisuje jednu z komplikací Michal Kurfirst, ředitel Labe arény a dodává “I přesto jsme na logistiku závodníků během mistrovství připraveni.”

Šampionátu se účastní 13 českých posádek. V nejprestižnějších – olympijských disciplínách je velká konkurence a úspěchem pro naše posádky bude probojování do A finále, mezi 6 nejúspěšnějších lodí. “Budeme spokojeni, když čeští veslaři dosáhnou na tři finálové účasti”, komentuje sportovní ambice Ondřej Šebek, předseda Českého veslařského svazu. Veslařské klání však nebudou moci sledovat diváci na tribuně v areálu, protože mezinárodní veslařská federace z opatrnosti rozhodla, že zůstane uzavřena. „Důvodem byl fakt, že všechny akce pořádané Mezinárodní veslařskou federací se v tomto roce konaly bez diváků. A dalším argumentem je, že se řada závodníků i členů servisních týmů bude přesouvat na olympijské hry do Tokia a chtějí se vyvarovat riziku nákazy.“ vysvětluje Dušan Macháček. Veškeré závody budou budou přenášeny online streamem na worldrowing.com. Semifinále a finále bude přenášet ČT Sport i s českým komentářem.

 1 Covid plán je dispozici pouze v anglické verzi a to zde: https://www.rowingracice.com/images/2021wru23ch/2021_WRU23CH_Covid_V6_24_06_2021.pdf

 

Labe Arena Ústeckého kraje > Pro média > Tiskové zprávy > Labe aréna otevřela brány pro Mistrovství světa ve veslování do 23let, diváci budou sledovat stream